Apoldent

Skontaktuj się z nami
22 394 70 75

Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu

PROTEZY ELASTYCZNE

Protezy elastyczne wykonywane są od wielu lat. Protezy te oparte są na tworzywach elastycznych/termoplastycznych , niektórzy niefachowo określają je jako protezy „nylonowe”. Technologia protez elastycznych jest obecnie najbardziej dynamicznie rozwijającą się dziedziną protetyki. Częstym pytaniem jest : Jakie mamy protezy elastyczne? W tej grupie są

  • protezy oparte na polyamidach- są to protezy bardzo wytrzymałe , bezmetalowe, lekkie, estetyczne o bardzo dobrej estetyce. Z tworzyw najwyższej klasy stosuje się protezy wykonane z duraflexu , visiclearu(www.cdmdental.com,www.myersonteeth.com,www.apoldent.pl) oraz unikalnego tworzywa T-crystal (www.apoldent.pl).
  • protezy nylonowe-pierwszym , najstarszym materiałem było tworzywo o nazwie  valplast , który jest do dnia dzisiejszego dostępny, lepszym nylonem pod względem chemicznym jest Flex star(prod USA) lub Fleksi nylon ( prod Izreal) dostępny w specjalistycznej firmie Apoldent. Protezy nylonowe charakteryzuje większa giętkość i wytrzymałość na zginanie.
  • protezy acetalowe - Jest wiele standardowych tworzyw acetalowych nie różniących się znacznie między sobą jak np. produkcji włoskiej Pressing, niemiecki Dental D , Bredent czy wiele produktów sprzedawanych przez regionalnych dystryutorów jak np. firmy Roko. Dla osób szukających najwyższej jakości acetalu polecić należy Duracetal firmy Myerson o opatentowanej formule. Jest to pod względem chemicznym najlepszy produkt tej klasy. Z materiału duracetal możemy wykonać protezę częściową zbliżoną pod względem konstrukcji do protezy z metalu. Protezy acetalowe mogą posiadać miejsca w którym podobnie jak w protezach z metalu umiejscawia się zęby umieszczone w akrylu lub innym materiale elastycznym. Na baziem Duracetalu wykonywane są nakładki typu snap on.

O trafności doboru odpowiedniej protezy decyduje badanie i leczenie przygotowawcze.  O jakości protezy elastycznej decyduje :

  • kliniczne przygotowanie
  • odpowiedni dobór materiału : polecamy znane produkty o międzynarodowej renomie : duracetal, duraflex, flex star, fleksi nylon, visiclear, acry-free, T-crystal
  • odpowiedni dobór zębów ; polecamy zęby Kenson lub Myerson special
  • odpowiednie procedury laboratoryjne kontrolowane przez lekarza stomatologa

IMG 0576

 

 

Proteza wykonana z acetalu Duracetal. W protezach acetalowych metal zastępuje się tworzywem sztucznym. Ma to wiele zalet. Najlepszym i najtrwalszym acetalem jest opatentowany Duracetal. Potem podobnie jak w protezach metalowych dodaje się odpowiednie zęby.

 

 

 

IMG 08522

 

 

 

 

Do czyszczenia protez miękkich i elastycznych oraz miękkich stosuje się odmienne środki czyszczące. Najlepsze z nich to pro-tech i smile-again.Ich koszt jest NIŻSZY od zwykłych reklamowanych preparatów aptecznych, które nie powinny być stosowane do konserwacji protez opartych na termoplastykach.

 

 

 

 

 

 

UWAGA: do konserwacji protez elastycznych i miękkich nie stosujemy typowych produktów aptecznych !! Polecamy środki Pro-tech  oraz Smile – again. Są one lepsze i tańsze niż typowe produkty popularne oparte na utleniaczach , które w przypadku tych tworzyw nie powinny być stosowane.

5324 DrFlxUlt ClearClsp

 

 

Proteza z klamarami przeżroczystymi wykonanymi z tworzywa visiclear ultra. Z tego tworzyw wykonuje się również protezy przexroczyste.

 

 

 

DSC 1520

 

 

Proteza z unikalnego materiału T-crystal najbardziej zaawasowanego tworzywa termoplastycznego stosowanego m.in w protezach na implantach oraz w trudnych warunkach. T-crystal jest najdokładnieszy oraz najbardziej trwały z obecnie stsowanych materiałów. 

DSC 4941

 

 

Protezy z T-crystalu charakteryzuje wyjątkowa estetyka. Można je modyfikować. T-crystal może być w odcieniu bezbarwnym/przeźroczystym.

 

 

 

duraflex clear 3

 

 

Protezy oparte na duraflexie firmy Myerson USA z powodzieniem stosowane są od wielu lat w wielu krajach. Duraflex w protezach poza estetyka daje odczucie wygody przy minimalnej grubości płyty. Z tego tworzywa można wykonać klamry dołaczane do innego typu protez (szkieletowej, akrylowej etc).

 obraz37

 

 

Klamry z duraflexu nawet w dużym zbliżeniu są mało zauważalne, wyjątkowo mocne i odporne na złamania.

 

 

 


Visiclear Clasp 5 2

 

 

Innym rozwiązaniem są klamry przeźroczyste visiclear. Również z tego tworzywa wykonywane są protezy częściowe elastyczne.